Boşanma Davası

Boşanma Davaları:

Boşanma davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemeleridir. Aile mahkemelerinin bulunmadığı yerlerde görev Asliye Hukuk Mahkemelerindedir. Yetkili Mahkeme ise tarafların son 6 ay beraber yaşadıkları veya ikametgahlarının bulunduğu yer mahkemesidir.Boşanma davaları çekişmeli ve anlaşmalı boşanma davaları olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

 

1-Anlaşmalı Boşanma Davaları: Taraflar arasındaki evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeni ile açılan bu boşanma davalarının, çekişmeli boşanma davalarından en büyük farkı tarafların bütün konularda anlaşarak bu davayı açmalarıdır. Anlaşmalı boşanma davasının açılabilmesi için tarafların 1 yıldır evli olması, velayet, nafaka, tazminat gibi konularda anlaşılmış ve protokol imzalanmış olması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında tarafların duruşmada hazır bulunması ve Duruşmada boşanmak istediklerini sözlü olarak dile getirmeleri de gerekmektedir. Bu şartlar gerçekleştirildiğinde ilk celsede boşanma gerçekleşebilmektedir.

2-)Çekişmeli Boşanma Davaları: Genellikle ‘Evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması’ sebebine dayanır. Evlilik birliğinin temelinden sarsılmış olması,eşler arasında çok ciddi ve şiddetli bir geçimsizlik veya anlaşmazlık bulunması demektir. Bu sebep boşanma davalarının %90 ına yakın bir kısmını oluşturmaktadır. Geçimsizliğin bu derece ciddi ve şiddetli olup olmadığını saptayacak ve taktir edecek olan, hakimdir. Pek tabii hakim bu konuda bilimsel ve yargısal içtihatlardan da yararlanarak hangi olay ve olguların eşler arasında boşanmayı gerektirecek derecede ciddi ve şiddetli geçimsizlik yaratabileceğini belirleyecektir.Bu sebeplere örnek olarak,’eşe hakaret ederek başkalarının önünde küçük düşürme’,’ortak hayatı çekilmez hale getiren kıskançlık’ vb. sebepler sayılabilir.

 

Boşanma Davalarında Kusur : Evlilik birliği eşler arasında ortak hayatı çekilmez duruma sokacak derecede temelinden sarsılmış olduğu taktirde , eşlerden her biri kusurlu olsa da boşanma davası açabilecektir,yani dava açabilme hakkı , eşlerden birinin kusursuz olması şartına bağlanmış değildir.Çünkü evlilik birliğinin sarsılması , kusura dayanan bir boşanma sebebi değildir.

Bu yazı Genel kategorisine gönderilmiş ve , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>